Tip: Relaxační techniky pro klidný spánek
Každému se to občas stane - lehnete si večer do postele a hlavou víří tisíce myšlenek, které nedovolí usnout. Tělo je probuzené a jakoby se nemohlo vypnout. Anebo jste jen velmi unaveni a spánek nepřichází.
Příčin může být mnoho. Fyzické nabuzení může být vyvoláno vyšší konzumací kofeinu, theinu či cukru v odpoledních hodinách. Nepomáhají ani příliš těžká jídla s vysokým obsahem tuku a alkohol. Naopak vhodné jsou např. banány a mandle. Emocionální přetížení lze snadno rozpoznat a s trochou snahy je lze vůlí překonat. Dobré je rozhodnout se před spaním, že problémy odložíte na další den a využijete spánku, který vám dovolí mysl restartovat a na vše se podívat s nadhledem. S tímto vám skvěle pomůžou právě dechové techniky, které uklidní tělo i mysl.
Pokud máte dlouhodobější problémy s usínáním a příčinu ne a ne
odhalit, stojí za to zrevidovat svůj denní rytmus a upravit životní styl. V posteli
vám mohou pomoci relaxační techniky a jóga nidra. Nespavost je jedním z nejčastějších civilizačních problémů. Se
zpřístupněním elektřiny jsme přestali být závislí na střídání dne a noci, neboť
si je můžeme uměle kdykoliv vytvořit. Naše těla jsou však od počátků věků
naprogramována cyklicky a přizpůsobena pravidelnému střídání denních dob a
ročních období. V betonových kostkách, do kterých jsme se dobrovolně
zavřeli, tyto přírodní zákonitosti přestávají platit a naše těla jsou často
zmatená. Uprostřed noci se pohybujeme v dobře osvětlené místnosti a čekáme,
že spolu se zhasnutím světla vypne i naše tělo. Nedopřejeme mu však soumrak, během kterého se
spustí tvorba melatoninu - spánkového
hormonu. Večer tak nemůžeme usnout a ráno se nám velmi těžko vstává, i když je
už světlo. A tak se dostáváme do začarovaného kruhu - denní světlo nevyužíváme,
vstáváme pozdě anebo jsme celý den unaveni a po večerech platíme za elektřinu,
což má dopad nejen na naše zdraví, ale také na ekologii.
Zkusme z tohoto kruhu
vystoupit a přizpůsobit svou aktivitu životodárnému slunečnímu světlu. Po setmění využívejte doma
tlumenější světla (jak krásné byly časy, kdy se po setmění rodiny sešly u svíčky a vyprávěly si příběhy!), vyzkoušet můžete také počítačový program f.lux,
který přizpůsobuje jas počítačové obrazovky denní době. Zvážit můžete i "odtechnologizování"
ložnice - telefony nechávejte ve vedlejší místnosti, nebo aspoň dále od hlavy a
zvažte také odstínění wifi sítí. A pokud se vám zavedení změn nedaří, vyjeďte
si do přírody pod stan a pozorujte, jak rychle se tělo přizpůsobí dennímu rytmu.
A nyní si už vyzkoušejte některé z relaxačních technik, které Vám spánek přivedou, ani nebudete vědět jak.
Uklidňující dechové techniky
Když dech bloudí, pohybují se i myšlenky. Když je dech klidný, i mysl se utiší. Hatha Yoga Pradipika
Vzpomínáte na staré dobré počítání oveček? Pokud vám to nikdy nešlo, zkuste to s počítáním dechu. Je to jednodušší, protože tyto techniky nevyžadují tolik fantazie a vy se pozorností můžete chytit něčeho, co máte neustále při sobě. Vědomou prací s dechem se navíc dostáváme do nejhlubších mozkových center a jemně měníme nastavení tohoto řídícího orgánu od stresu k uvolnění. Následující dechové techniky stačí provádět těsně před spaním po dobu 5 - 10 minut, nebo dokud se nedostaví spánek.
- Plný jógový dech na 4 doby
- Sama Vritti - kvadratický dech
- Uklidňující dech
- Nádí šódhána - střídavý očistný dech
Tuto techniku provádíme opět s rovnými zády, buď v sedě anebo v leže. Nosem vydechneme vše z plic a začneme zhluboka nadechovat do břicha, hrudníku a pod klíční kosti. Při nádechu počítáme do čtyř, stejně tak při výdechu. Délka dechu je 4:4. Správný nácvik jógového dechu si můžete osvojit na lekcích jógy pro začátečníky.
- Čandra bhédana - měsíční očistný dech
Jedná se o variantu Nádí šódhány, tentokrát však budeme celou dobu dýchat pouze levou nosní dírkou. Dech levou nosní dírkou aktivuje pravou hemisféru mozku, která je sídlem naší fantazie, intuice a emocí a řídí levou, yinovou část těla. Během techniky můžeme opět podpořit funkci pravé hemisféry vizualizací měsíčního světla.
Opakem Čandra bhédany je Súrja bhédana - sluneční očistný dech, který provádíme pravou nosní dírkou a je vhodným dechovým cvičením na ráno.
Nádí šódhána pomáhá vyvažovat obě hemisféry. Existuje spousta dalších cvičení na vyvážení obou hemisfér - od balančních jógových pozic přes souběžné kreslení oběma rukama až po žonglování.
Kterou hemisféru máte zrovna aktivnější? Vyzkoušejte známý test a zadívejte se na tanečnici - točí-li se proti směru hodinových ručiček, pak je to levá. Pokud po směru, převažuje pravá hemisféra.
Následující relaxační techniky si můžete sami osvojit, nebo využít množství nejrůznějších zdrojů a nahrávek, které jsou volně dostupné na internetu. Délka těchto relaxací se pohybuje od 10 minut do jedné hodiny.
- Řízené uvolňování těla
Toto cvičení nám nejen pomůže uvolnit napětí v těle, pomáhá nám také poznávat své tělo, budovat k němu pozitivní vztah a lépe se v něm orientovat.
- Jóga nidra - jógový spánek
- Autogenní trénink
Masáže
Veškerý stres, který během dne zažíváme se nám ukládá do svalů. Ne nadarmo se říká: "Naložil si toho hodně na svá ramena" nebo "nese na bedrech tíhu světa". Pod tíhou starostí se nám záda začínají hrbit, čelisti tuhnou. I když stres pomine, tělo zůstává ještě dlouho stažené. Pro tyto případy jsou ideální masáže, které uvolní blokády ve fyzickém těle, abychom se cítili lehčeji i na duchu. Zejména relaxační nebo aromaterapeutické masáže zde mají velkou moc. Před spaním Vás krásně uvolní a uklidní rozlítanou mysl.
Zdravý pohyb a jóga
Pokud jste článek dočetli až zde, gratuluji. Pravděpodobně už zíváte a usínáte, proto přeji sladké sny! :)